Czym różnią się obydwa typy urządzeń? Standardowe słuchawki nauszne to zabudowany zestaw, składający się z dwóch słuchawek i łączącego je pałąka. Miękka obudowa obejmuje ucho i – zależnie od typu urządzenia – tłumi zewnętrzny hałas. Klasyczne słuchawki dokanałowe cechują się przede wszystkim kompaktowym rozmiarem i charakterystyczną, małą słuchawką ze specjalną nakładką. Ten typ urządzenia, dzięki gąbce lub dopasowanej silikonowej nakładce, możemy wygodnie umieścić w uchu, nie obawiając się np. o wyślizgnięcie się słuchawki. Modele dokanałowe są szczególnie polecane do słuchania muzyki poza domem – w trakcie uprawiania sportu, na spacerze, w środkach komunikacji. Słuchawki nauszne sprawdzą się z kolei lepiej w środowisku domowym m.in. do gier czy oglądania telewizji.
Czym cechują się słuchawki dokanałowe dobrej jakości?
W przypadku tego typu urządzenia bierzemy uwagę takie same parametry, jak w innych kategoriach słuchawek. Trzeba jednak podkreślić, że modele dokanałowe muszą być przede wszystkim poręczne i funkcjonalne. Nie możemy od nich wymagać perfekcyjnej jakości dźwięku, chociaż na produkty z tzw. wyższej półki z pewnością nie będziemy narzekać. Kluczową cechą, na którą warto zwrócić uwagę, będzie wygoda noszenia. Dobrze dopasowane słuchawki dokanałowe nigdy nie powinny nam wypaść z ucha. W większości zestawów znajdziemy specjalne, dodatkowe nakładki, pozwalające na optymalne dopasowanie wielkości słuchawki do kształtu ucha. Miękkie zakończenie z silikonu lub gąbki zapobiega też podrażnieniu skóry. Dodatkowo pozwala na skuteczne wygłuszanie dźwięków otoczenia.
Ceny, akcesoria słuchawek dokanałowych – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Przy zakupie słuchawek dokanałowych pojawia się zazwyczaj pytanie o cenę. Czy warto zaopatrywać się w najtańsze modele poniżej 50 złotych? Jeśli zależy nam zarówno na komforcie noszenia, jak i na jakości dźwięku, warto szukać słuchawek dokanałowych do 100 złotych. Modele w wyższej cenie to dobra inwestycja, gdy poszukujemy markowego gadżetu, który zostanie z nami na lata. Przy zakupie warto też zainteresować się akcesoriami. Z pewnością przyda nam się kilka rodzajów nakładek i klipsy do mocowania kabla.