Gimbal należy do kategorii akcesoriów, które z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Jest to elektroniczny stabilizator, dzięki któremu można wypoziomować kamerę i otrzymać płynny, jak najbardziej naturalny obraz. Urządzenia dzielimy ze względu na przeznaczenie i ilość osi stabilizacji. Standardem w najnowszych modelach jest stabilizacja trzyosiowa, czyli w trzech wymiarach (3D). Najpopularniejszy typ stabilizatora ma formę prostego, ręcznego uchwytu, do którego możemy zamocować kamerę lub telefon. Gimbale można też mocować np. na ramie roweru, dronie, kasku sportowym. Sposób mocowania i przeznaczenie to kolejne ważne kryterium. Na rynku znajdziemy modele stworzone z myślą o konkretnym typie urządzenia. Największym zainteresowaniem cieszą się gimbale do smartfonów i lustrzanek. Coraz większą popularność zdobywają też specjalistyczne gimbale do kamer GoPro. Stabilizatory obrazu kupimy też na potrzeby nagrywania m.in. za pomocą dronów.
Gimbale – jaki model wybrać?
Producenci stabilizatorów w znaczący sposób ułatwiają wybór modelu z prostego powodu – większość gimbali jest zaprojektowana do ściśle określonego typu urządzenia. Jeśli kupujemy lustrzankę lub kamerę wybranego producenta, w zestawie kompatybilnych akcesoriów znajdziemy zapewne i stabilizator. Wyjątkiem mogą być stabilizatory ręczne, które – zależnie od budowy i dostępnych funkcji – można dostosować do różnych typów urządzeń. Poszukiwania uniwersalnego gimbala do smartfona nie powinny sprawić nam większych problemów. W większości sklepów z elektroniką znajdziemy zarówno podstawowe modele do codziennego użycia, jak i specjalistyczne urządzenia z dodatkowymi funkcjami.
Kiedy warto zainwestować w dobry stabilizator?
Profesjonalne stabilizatory zyskały w ostatnim czasie ogromną popularność. Większość użytkowników telefonów jest zainteresowana nagrywaniem dobrych jakościowo filmów, stąd też rosnące zapotrzebowanie na pomocne gadżety. Gimbale robią szczególną furorę wśród blogerów, youtuberów i osób, dla których nagrywanie krótkich filmów wiąże się m.in. z wykonywanym zawodem. Inwestycja w dobry stabilizator jest też koniecznością dla profesjonalistów, zajmujących się filmowaniem i edycją obrazu. Gimbale mogą też z powodzeniem wykorzystać początkujący miłośnicy dobrych nagrań, np. w celu dokumentowania podróży czy codziennego treningu.