Chociaż alkomaty mogą Ci się kojarzyć tylko z niespodziewaną kontrolą drogową na trasie w dzień, w którym ruch jest wyjątkowo duży na przykład w związku ze świętem, warto posiadać swój własny alkomat. Dzięki własnemu alkomatowi w każdym momencie możesz sprawdzić, czy możesz bezpiecznie wracać do domu za kółkiem, czy musisz jeszcze odczekać na imprezie, pijąc już tylko sok pomarańczowy, czy może lepiej zamówić taksówkę dla Ciebie i Twoich towarzyszy. Samodzielne badanie się alkomatem nie jest powodem do wstydu, a raczej pokazaniem, że jest się odpowiedzialnym kierowcą, w którego rękach jest zdrowie i życie pasażerów.
Alkomaty – rodzaje profesjonalnych alkomatów
Na rynku wyróżniamy kilka rodzajów alkomatów w zależności od sensorów, jakie mają wbudowane. Najtańsze są alkomaty z sensorem półprzewodnikowym, najdroższe – alkomaty z sensorem spektrofotometrycznym, jednak są one urządzeniami stosowanymi przede wszystkim stacjonarnie i przeznaczonymi dla policji. Bardzo dobrym wyborem do prywatnego użytku jest alkomat z sensorem elektrochemicznym – w przeciwieństwie do sensora półprzewodnikowego jest trwalszy i wymaga rzadszej kalibracji. Alkomaty elektrochemiczne są dokładniejsze od półprzewodnikowych i w porównaniu do nich nie są wrażliwe na czynniki zewnętrzne, takie jak dym papierosowy, cukierki miętowe czy niedawno wypity napój.
Alkomat – jaki alkomat kupić?
Teoretycznie najtańszy alkomat to półprzewodnikowy, jednak najbardziej praktycznym wyborem jest alkomat elektrochemiczny ze względu na rzadszą potrzebę kalibracji i niewrażliwość na czynniki zewnętrzne. Jednak pamiętaj, że odporność alkomatu elektrochemicznego na czynniki zewnętrzne nie oznacza, że możesz go używać bezpośrednio po wypiciu alkoholu – zbyt duże stężenie alkoholu w Twoim wydechu mogłoby uszkodzić sensor. Mógłby zostać uszkodzony także w sytuacji, w której w Twojej jamie ustnej znajdowałyby się jeszcze kropelki alkoholu, które dostałyby się do ustnika. Aby uniknąć takich sytuacji, producenci wypuszczają na rynek także alkomaty bezustnikowe, których używa się poprzez wdmuchiwanie powietrza do alkomatu oddalonego od ust. Takie alkomaty pozwalają na zachowanie higieny, jeżeli z alkomatu po kolei korzysta kilka osób. Nie trzeba wówczas ani oczyszczać ustnika, ani stosować wymiennych ustników.
Alkomat do smartfona
Na rynku są dostępne także alkomaty do smartfonów – łączą się one z aplikacją zainstalowaną w telefonie i pozwalają na przyklad na szybkie opublikowanie wyników badania w mediach społecznościowych. Jeżeli aplikacja w smartfonie pokaże, że nie powinieneś samodzielnie prowadzić samochodu, może Ci od razu pomóc zamówić taksówkę, podając numery telefonu czy wskazując najbliższe punkty postoju.